Tatar Böreği: Cantık

Elçin İçten 16 Temmuz 2011 0

Malzemeler:

  • 3 adet ekmek hamuru
  • 2 adet soğan
  • 400 gram dana kıyma
  • 1tatlı kaşığı tuz
  • 1çay kaşığı karabiber
  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • Büyükçe 1 su bardağı sıvıyağ (Biz zeytinyağı ve mısırözü yağı karışımı kullandık.)

Cantık

Cantık

Yapılışı:

Cantık, Kırım Türklerine ait bir böreğin adıdır. Tatar da denilen Kırım Türkleri genelde et ve hamuru birleştirerek oluşturdukları börekleri ana yemek olarak tüketirler. Eskiden daha yaygın olarak yenilen bu yemekler günümüzde özel günlerde yapılıyor. Bu yemekler arasında cantık, köbete, tabak börek (günümüzün mantısı), kaşık börek (sulu mantı) ve çi’börek de sayılabilir.

Cantık için öncelikle soğanlar küp küp doğranır. İçine tuz ve karabiber serpilir ve kıyma ile karıştırılır. Bu karışım bir kenara konur. Genelde bu kıyma karışımı hamurun içine kavrulmadan, çiğ olarak konur. Fakat bazı kişiler önce kavurup sonra da hamurun içine koyabiliyorlar. Kavrularak da lezzetli oluyor, ama annem orijinal haline sadık kalıyor.

Kıyma karışımı hazırlandıktan sonra sıra hamurun hazırlanmasına geliyor. Arzu ederseniz hamuru kendiniz de mayalayabilirsiniz. Biz fırından alınmış ekmek hamurunu kullanmayı tercih ediyoruz. Ekmek hamurundan iri ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılır. Bu parçalar elinize yapışmayacak kıvama gelene kadar un ile yuvarlanır. Ceviz büyüklüğündeki toplar oluşturulur.

Cantık için hamur topları

Cantık için hamur topları

Bütün hamur ceviz büyüklüğünde parçalara ayrılır. Daha sonra her parça elinizle ya da oklava yardımıyla yassı hale getirilir.

Cantığın yapılışı

Cantığın yapılışı

İçerisine kıyma karışımı konur ve poğaça gibi yarım ay şeklinde kapatılır.

Cantığın yapılışı

Cantığın yapılışı

Kenarları yüksek olan fırın tepsisinin içine sıvıyağ ile yağlanarak dizilir. Yağlama işleminin amacı cantıkların birbirine yapışmaması için her yanının yağlanmasıdır.

Cantık Yağlanması

Cantık Yağlanması

Dizme işleminde dikkat edilmesi gereken cantıkların etli kısmının alt tarafa gelmesi ve cantıkların kapatıldığı kenarın üst tarafa gelmesidir.

Cantık Dizimi

Cantık Dizimi

Bütün hepsi dizilince, üzerlerine 2 yemek kaşığı yoğurt ile yağın kalan kısmı karıştırılarak dökülür.

Cantıkların üzerine yoğurt sürülür.

Cantıkların üzerine yoğurt sürülür.

180 dereceye ısıtılmış fırında üzeri kızarana kadar 35-40 dakika kadar pişirilir. Fırını kapattıktan sonra cantıkların üzerine elinizle ya da bir fırça yardımıyla soğuk su serpin ve sıcak fırına geri koyup 10-15 dakika bekletin. Bu sayede cantıkların üstü daha yumuşak olur.

Afiyet olsun.

Cantık

Cantık

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.